ZEMPLÍN RADÍ: Ako vybrať vhodné oplotenie domu, či záhrady.

04.04.2022

Jar je už tu a Vy sa chystáte vymeniť alebo postaviť oplotenie okolo Vášho domu alebo záhrady? ZEMPLÍN Vám pomôže s výberom vhodného oplotenia a potrebného príslušenstva. Nezabúdajte, kvalitné oplotenie vyžaduje nielen odolný materiál,  ale aj správnu montáž.

U nás máte na výber z niekoľko typov oplotení:

  1. Klasické pletené pletivo
  2. Zvárané pletivo
  3. Plotové panely
  4. Gabiónové  ploty
  5. Lesnícke pletivo

1. Klasické pletené pletivo je určené na oplotenie rodinných domov, záhrad, pozemkov a pod.. Vyrobené je  z oceľových drôtov s povrchovou úpravou Zn alebo Zn + PVC. Jednotlivé drôty sú pletené. V prípade povrchovej úpravy Zn + PVC sú najbežnejšie farebné prevedenia RAL 6005 (zelená) a RAL 7016 (grafitová). Štandardné balenie je v rolke o dĺžke 25 m.

Na montáž pleteného pletiva budeme potrebovať :

  • Okrúhle stĺpiky – priemer 38 mm alebo 48 mm
  • Vzpery
  • Napínací drôt
  • Príchytky napínacieho drôtu
  • Napináky
  • Opasky
  • Viazací drôt

Stĺpiky – výška a priemer stĺpika záleží od výšky pletiva. Stĺpik je zvyčajne o 50 cm vyšší ako inštalované pletivo, t.j. ak dávame pletivo o výške 150 cm, tak výška stĺpika by mala byť min. 200 cm (aspoň 50 cm do zeme). Priemer stĺpika je tiež závislý od výšky pletiva. Do výšky 150 cm by sme odporúčali priemer 38 mm, od výšky 150 cm  do 200 cm priemer 48 mm. Stĺpiky by mali byť od seba vzdialené na cca 2,0 - 2,5 m.

Okrem bežného betónovania vieme okrúhle stĺpiky do zeme ukotviť pomocou zemných skrutiek. Skrutka sa zavŕta do zeme cca 50-60 cm a do skrutky sa vloží stĺpik. Okolo stĺpika sa vysype drobný kameň, aby sa stĺpik nedal vytiahnuť.

Výhodou takéhoto ukotvenia je, že ak v budúcnosti budete chcieť preložiť pletivo so stĺpikmi, tak danú skrutku vyberiete zo zeme a preložíte na iné miesto. To isté platí aj pri kotvení vzpier.

Vzpery – výška vzpery záleží od výšky stĺpika. Priemer je štandardne 38 mm. Vzpera sa inštaluje do 2/3 výšky stĺpika. Vzpery sa dávajú stále na začiatok oplotenia (1 ks), každých 25 m (2 ks),  pri každej zmene smeru oplotenia (2 ks) a na koniec oplotenia (1 ks).

Napínací drôt – ak už sú osadené stĺpiky a vzpery, tak natiahneme napínací drôt. Ten sa inštaluje hore, v strede a dole. Na napnutie  napínacieho drôtu slúžia napináky. Jedným napinákom napnete cca 25 m napínacieho drôtu, resp. pletiva. Napinák k stĺpiku buď priviažeme napínacím drôtom, prípadne použijeme opasok. Napínací drôt prichytíme k stĺpiku príchytkou napínacieho drôtu. Bez napínacieho drôtu a napináku nebudete schopní napnúť pletivo tak, aby vyzeralo dobre a plnilo svoj účel.

Viazací drôt – ak už to všetko máme pripravené, tak postupne inštalujeme pletivo, ktoré na napínací drôt priväzujeme viazacím drôtom.

2. Zvárané pletivo je určené na oplotenie rodinných domov, záhrad, pozemkov, športovísk a všade tam, kde sa kladie dôraz na vyššiu eleganciu, životnosť, estetickosť a najmä pevnosť pletiva. Vyrobené je z oceľových drôtov a následne je poplastované kvalitným priľnavým plastom. Spoje drôtov sú zvárané, čo zaručuje veľmi dobrú pevnosť pletiva. Najbežnejšie farebné prevedenia sú RAL 6005 (zelená) a RAL 7016 (grafitová). Štandardné balenie je v rolke o dĺžke 25 m. Veľkosť oka záleží od zvoleného typu pletiva. E-PLAST (oko 100x50mm, hrúbka drôtu 2,2 mm), H-PLAST (oko 100x50 mm, hrúbka drôtu 2,5 mm) a V-PLAST (oko 50x50 mm, hrúbka drôtu 2,5 mm). Zvárané pletivo je samonosné.

Montáž zváraného pletiva je v porovnaní s montážou pleteného pletiva jednoduchšia. Tým, že pletivo je samonosné, tak potrebujeme len:

  • Stĺpiky s prelisom
  • Vzpery
  • Spony
  • Kliešte

Stĺpiky s prelisom  majú na rozdiel od bežných stĺpikov “prelis“, na ktorý sa upevňuje drôt zváraného pletiva. Stĺpiky sa osadzujú rovnako ako pri inštalácii pleteného pletiva.

Vzpery – výška vzpery záleží od výšky stĺpika. Priemer je štandardne 38 mm. Vzpera sa inštaluje do 2/3 výšky stĺpika. Vzpery sa dávajú stále na začiatok oplotenia (1 ks), každých 25 m (2 ks),  pri každej zmene smeru oplotenia (2 ks) a na koniec oplotenia (1 ks).

Ak už máme stĺpiky a vzpery pripravené, tak inštalujeme pletivo. Na stĺpik s prelisom sa pomocou nerezovej spony pripevní zvislý drôt pletiva. Pri prvom stĺpiku je dobré dávať spony tesne pod prvý vodorovný drôt, aby sa oko pletiva nevytiahlo cca každých 10 cm. Napínanie pletiva je jednoduché. Pomocou krepovacích klieští  sa zmenšuje vzdialenosť medzi zvislými drôtmi.

Montáž zváraného pletiva vieme previesť aj pomocou “klasických stĺpikov“ – v tomto prípade postupujeme rovnako ako pri inštalácii pleteného pletiva.

3. Plotové panely sú jednoznačne na vrchole v ponuke ohradových pletív. Je to kombinácia moderného dizajnu, veľkej pevnosti a jednoduchej montáže. Vyrobené sú z oceľových drôtov a povrchovou úpravou žiarový zinok alebo žiarový zinok + PVC. Spoje drôtov sú zvárané, čo zaručuje veľmi dobrú pevnosť pletiva. Panely majú hrúbku drôtov až 4 mm, prípadne 5 mm. V prípade povrchovej úpravy PVC sú najbežnejšie farebné prevedenia RAL 6005 (zelená) a RAL 7016 (grafitová). Dĺžka panelu je 2,5 m.

Montáž plotových panelov  je pomerne jednoduchá. Zabetónujeme stĺpiky vo vzdialenosti 2,5 m -2,55 m od seba, vložíme panel a uchytíme príchytkami. Aj tu platí, že stĺpiky musia ísť do zeme cca 50 cm. Pri montáži plotových panelov môžeme použiť dva druhy stĺpikov. Buď dáme klasické okrúhle stĺpiky o priemere 48 mm alebo hranaté 60x40 mm.

4. Gabionové ploty sú čoraz populárnejším spôsobom oplotenia. Medzi veľké výhody tohto oplotenia patrí určite variabilná výška od 43 cm do 203 cm a konštrukčná hrúbka 19 cm, vďaka čomu nebudete potrebovať veľké množstvo kameňa na výplň. Takisto variabilita dizajnu – možnosť výplne rôznym druhom kameňa, prípadne sa medzi “kamenné“ polia dá vložiť drevená výplň. Gabionové ploty tiež slúžia ako protihluková zábrana, ktorá výborne pohlcuje a tlmí zvuk z ulice.

Montáž gabionových plotov:

Gabionové ploty sa dajú inštalovať buď na zem, kde sa stĺpiky betónujú do zeme 60 cm, alebo sa dajú “položiť“ na už jestvujúci betónový múrik, vtedy sa použijú stĺpiky na platničke. Tým, že tento systém sa skladá z plotových panelov, tak vzdialenosť medzi stĺpikmi je 2,5 m. Po osadení stĺpikov, sa medzi ne založia plotové panely a vzniknutý priestor sa vyplní kameňom. Aby gabion držal svoj tvar, používajú sa dištančné háčiky, ktoré bránia roztiahnutiu sa plotových panelov.

5. Lesnícke pletivo bráni vniknutiu cudzej zveri na Váš pozemok. Pri výbere je potrebné riadiť sa hlavne hustotou ôk a výškou pletiva. Oká sa odspodu smerom nahor zväčšujú. Dole sú teda oká menšie, aby sa zabránilo vniknutiu aj drobnej zveri. Lesnícke pletivo vyrábajúce sa z pozinkovaných drôtov Vás prekvapí svojou univerzálnosťou, ale aj nízkou cenou a jednoduchou inštaláciou. Pozinkované lesnícke pletivá bývajú vzhľadom k svojmu použitiu označované aj ako lesné alebo ovčie pletivá.

Lesnícke pletivo nájde využitie:

  • v poľnohospodárstve
  • pri oplotení ohrád pre domáce zvieratá
  • v lesníctve pri stavbe plotov okolo lesných škôlok
  • na oplotenie pasienkov

“Doplnkovým príslušenstvom“ ohradových oplotení sú podhrabové dosky, brány a bránky.

Podhrabové dosky slúžia ako náhrada podmurovky. Zamedzujú podhrábavaniu sa psov. Štandardná dĺžka dosky je 2,5 m a hrúbka 4 cm. Výška dosky je od 20 až 30 cm. Kvalitná podhrabová doska by mala byť vystužená oceľovými drôtmi. Medzi podhrabové dosky sa vkladá držiak podhrabovej dosky, cez ktorý ide stĺpik. Podhrabové dosky môžu byť hladké, prípadne profilované.

Brány a bránky sú dôležitým prvkom oplotenia, ktoré zabezpečujú bezproblémový vstup na pozemok. V ponuke sú jednokrídlové, dvojkrídlové bránky a samonosné posuvné brány. Výplet a farba brán sa prispôsobuje oploteniu, takže výplet môže byť z pleteného, prípadne zo zváraného pletiva, vo farbe RAL 6005 (zelená), či RAL 7016 (grafit).

Obrázok